kıyıdan levrek avı
NK Konu Sahibi
#104 · 19.06.2020 - 18:31:33
üzülerek söylüyorum ki son yıllarda çogu balık türlerinde olduğu gibi levrek balığıda sularımızda oldukça azalmıştır. bunun sebebi malesef bohçaçıların aç gözlülügüdür. Bu yazıyı okuyan tüm balıkçılardan ricamız balık avlarken hangi balığın hangi limitlerde alıkoyulacalığı hakkında bilgi sahibi olması ve kendine vicdani bir limit koyması ve bunu diğer balıkçılarla ısrarla paylaşmasıdır
Levrek avı ne zaman yapılmalı? : Levrek avlamak için en uygun saatler sabah suyu ve akşam suyudur. çünkü levreğin en hareketli olduğu zaman sabah/akşam saatleridir. özellikle kış aylarında at-çek yaparak veya yemli takımlarla levrek avı verimli olur. İnsan gibi düşünelim sabah ve akşam çok iştahlı olurken öğlen yemeğe karşı biraz nazlı oluyoruz. bu balıkta öyle arkadaşlar.
Ekipman (takım) seçimi : Levrek avında iki temel avlanma stili vardır: biri at-çek(spin/lrf) diğeri ise yemli yapılan avdır. bu yazıda kıyıdan yemli levrek avı üzerine yapılacaktır.. Çünkü at-çek avcılığın teknikleri başka bir yazının konusu olacak kadar detaylı ve geniştir. başka bir yazar bu başlık altında levrek at-çek avı hakkında bilgi verebilir.
Levrek yemi : Yemli avda en önemli olan şey yem seçimidir. Levrek hemen hemen tüm yemlere atlayan bir balıktır. çok kurnaz olmasına rağmen oldukça meraklıdır buda onun en büyük zaaflarından birtanesidir. yem olarak tavuk gögsü, yengeç, sülünez , boru kurdu, ile avlayabilirsiniz. yeter ki doğru zamanda doğru yerde olun.
Levrek canlı yem;
Canlı yem olarak zargana, kaya balığı , sardalye, kefal balığı kullanabilirsiniz.
bu balıklar yakalandıktan hemen sonra sırtından geçirilecek tek kanca yardımıyla gezen kurşunlu takımla bırakma yapılır. bu esnada balıkların fazla zarar görmemesine dikkat edilmelidir. diğer yöntem ise balıklar kıbrıs sarması şeklinde oltaya bağlanır yada yüzük dilimler halinde kancaya gecirilir. yemin çabuk düşmemesi ve diğer kücük balıklar tarafından hem çalınmaması için yemin ip ile sarılması işinizi kolaylaştırır.
levrek oltası; Levrek avına en uygun takım bana göre önde tek iğneli gezen kurşunlu şeytan çarpması denilen takımdır.
 0
 0
Bu konuya yorum yapmak için giriş yapmalısınız!
O halde Giriş Yap balıkçı...
HOŞGELDİN ZİYARETÇİ...
Bilgi adası ne kadar büyük olursa, şaşma kıyısı da o kadar büyük olur. Saf bilgiden oluşturduğumuz kıyıda bizle olta atmak ister misin? Öyleyse hemen kayıt ol!