balık tutmak
NK Konu Sahibi
#105 · 21.06.2020 - 15:12:53
not; bu yazı balığa yeni başlayacak olan arkadaşlar için yazılmıştır.
tekne ile denize açılıp çiftliklerde yada belli meralarda balık avlamak kıyıda balık avlamakdan çok daha kolaydır. işi öğrendikçe aynı tekniklerden sıkılıp farklı tekniklere yöneleniceksiniz daha az balık isteyip daha fazla heyecan isteyecek hafif takımlarla büyük balıklarla dövüşmek isteyeceksiniz (atçek-spin-lrf) gibi yöntemlerden bahsediyorum. ayrıyeten tekne ile cıkacaksınız çıktığınız kaptanın mera bilmesi çok önemli.
tekne fiyatlarına gelecek olursak; farklı bir ildesiniz yada bulundugunuz il'de deniz var ve balık avcılıgı yaygın; önce bir kaptanı ayarlıyorsunuz. fiyatı ögreniyorsunuz genelde bir kaptan ile denize acılmak gün boyunca 500 600 lira. 4 kişi gidersiniz yiyecek vb derken kişi başı size 200 tl'ye patlar. gözünüze çok gelmesin.
bugüne kadar;
bodrum, izmir, didim, gibi yerlerde çok balıga çıktım.
izmirde genelde levrek aşırı yaygın ve izmirde sürekli tekne üzerinden at-çek yaptım eli boş döndügüm olmadı.
ama bodrum’da da çiftlikler olduğundan genelde kılıç holdinge ait çiftlikler çeşit çok fazla oluyor. bu çiftliklerin yanına altına soluna sağına gelen balığın haddi hesabı yok.
kısacası yeni başladıysanız ve elinizde imkan varsa , heves edip bilgi sahibi olmadan tonlarca malzeme almayın. hazır setler var, fiyatları 100-250 civarı. bu setlerle bile balığın olduğu yerde kilolarca balık alırsınız. çipura, uskumru, mercan, kopez varda var anam anlayacagınız dikkat etmeniz gereken şeyler kurşun, misina ve iğne.
takarsınız oltaların uçuna; tavuk gögsü,mamun,yengeç oltayı suya indirdiginiz anda başlarsınız balıkların vuruşlarını hissetmeye.
 1
 0
Bu konuya yorum yapmak için giriş yapmalısınız!
O halde Giriş Yap balıkçı...
HOŞGELDİN ZİYARETÇİ...
Bilgi adası ne kadar büyük olursa, şaşma kıyısı da o kadar büyük olur. Saf bilgiden oluşturduğumuz kıyıda bizle olta atmak ister misin? Öyleyse hemen kayıt ol!