TT
#108 · 10.06.2021 - 12:49:43
Merhabahttps://google.com #Orkinos
devamını göster...
 0
 0
NK
#106 · 21.06.2020 - 15:13:26
lrf/spin avcılıgı konusunda deneyim elde etmek isteyen veya avlanmak isteyen arkadaşlara önerilerim.
1-meranızı iyi tanıyın.
avlandığınız alanda hangi tür balıklar var ise ona yönelik malzeme satın almaya calışın. av meranız kayalık ulaşılması zor ise hava sürekli patlak her mevsim poyrazlı ve asabi ise hiç ilgilenmeyin.
2-youtube'de video izleyerek gaza gelmeyin;
youtube ve facebook gibi benzeri yerlerde paylaşım yapan insanlardan etkilenerek
siz de gaza gelerek bir çok çöp malzeme alabilirsiniz. bu aşamadan sonra yüklü miktarda ödeme yaptıktan sonra ava gidip hiç bir halt edemeyince neden böyle oldu deyip ek olarak saçma sapan bir sürü sahte yemler almayın. bu durum meranızı iyi tanımadığınızdan kaynaklanıyor.av meranızda levrek yoksa levrek neden kovalıyorsunuz?
3-sponsor ve reklamlar , balık av siteleri, balığı farklı bir sahte ile tutup size satmak istedigi sahteyi balığın ağzına takıp pazarlayan süzme oç'ları vardır birde.
hiçbir avda başarılı olamadını mı? .videolarda izlediğiniz trofe levrekler , istavritleri, lüferleri, palamutları yakalayamadınız mı? üzülün çünkü meranızda balık yok yada meranızı tanımıyorsunuz . yada üzülün sahte yem ve ekipman tanıtımını sponsorlar , balık av siteleri aracılığıyla yapan avcının tuzağına düştünüz yem satın alırken aslında kendinizi kancada buldunuz.bu avı yapan adamlara hiç dikkat ettiniz mi? donundan tutun çorabına kadar balık firmalarının etiketi var üstlerinde. işin acınası kısmı ise sponsorlar bu adamlara bir bok vermez. 1 tane şapka 1 tane yandan çakma t-shirt 2. el siktir boktan bir kamış gönderirler bunlara. bunlarda kendilerini benim sponsorlarım var tribine girip başlar yeni başlayanları farkında olmadan dolandırmaya.
4-Önemli olan kimsenin bilmediği bakir olan bir mera bulabilmek. Güzel bir meranız varsa kimseyle paylaşmayın özellikle sosyal medya üzerinden.
devamını göster...
 0
 0
NK
#105 · 21.06.2020 - 15:12:53
not; bu yazı balığa yeni başlayacak olan arkadaşlar için yazılmıştır.
tekne ile denize açılıp çiftliklerde yada belli meralarda balık avlamak kıyıda balık avlamakdan çok daha kolaydır. işi öğrendikçe aynı tekniklerden sıkılıp farklı tekniklere yöneleniceksiniz daha az balık isteyip daha fazla heyecan isteyecek hafif takımlarla büyük balıklarla dövüşmek isteyeceksiniz (atçek-spin-lrf) gibi yöntemlerden bahsediyorum. ayrıyeten tekne ile cıkacaksınız çıktığınız kaptanın mera bilmesi çok önemli.
tekne fiyatlarına gelecek olursak; farklı bir ildesiniz yada bulundugunuz il'de deniz var ve balık avcılıgı yaygın; önce bir kaptanı ayarlıyorsunuz. fiyatı ögreniyorsunuz genelde bir kaptan ile denize acılmak gün boyunca 500 600 lira. 4 kişi gidersiniz yiyecek vb derken kişi başı size 200 tl'ye patlar. gözünüze çok gelmesin.
bugüne kadar;
bodrum, izmir, didim, gibi yerlerde çok balıga çıktım.
izmirde genelde levrek aşırı yaygın ve izmirde sürekli tekne üzerinden at-çek yaptım eli boş döndügüm olmadı.
ama bodrum’da da çiftlikler olduğundan genelde kılıç holdinge ait çiftlikler çeşit çok fazla oluyor. bu çiftliklerin yanına altına soluna sağına gelen balığın haddi hesabı yok.
kısacası yeni başladıysanız ve elinizde imkan varsa , heves edip bilgi sahibi olmadan tonlarca malzeme almayın. hazır setler var, fiyatları 100-250 civarı. bu setlerle bile balığın olduğu yerde kilolarca balık alırsınız. çipura, uskumru, mercan, kopez varda var anam anlayacagınız dikkat etmeniz gereken şeyler kurşun, misina ve iğne.
takarsınız oltaların uçuna; tavuk gögsü,mamun,yengeç oltayı suya indirdiginiz anda başlarsınız balıkların vuruşlarını hissetmeye.
devamını göster...
 0
 0
NK
#104 · 19.06.2020 - 18:31:33
üzülerek söylüyorum ki son yıllarda çogu balık türlerinde olduğu gibi levrek balığıda sularımızda oldukça azalmıştır. bunun sebebi malesef bohçaçıların aç gözlülügüdür. Bu yazıyı okuyan tüm balıkçılardan ricamız balık avlarken hangi balığın hangi limitlerde alıkoyulacalığı hakkında bilgi sahibi olması ve kendine vicdani bir limit koyması ve bunu diğer balıkçılarla ısrarla paylaşmasıdır
Levrek avı ne zaman yapılmalı? : Levrek avlamak için en uygun saatler sabah suyu ve akşam suyudur. çünkü levreğin en hareketli olduğu zaman sabah/akşam saatleridir. özellikle kış aylarında at-çek yaparak veya yemli takımlarla levrek avı verimli olur. İnsan gibi düşünelim sabah ve akşam çok iştahlı olurken öğlen yemeğe karşı biraz nazlı oluyoruz. bu balıkta öyle arkadaşlar.
Ekipman (takım) seçimi : Levrek avında iki temel avlanma stili vardır: biri at-çek(spin/lrf) diğeri ise yemli yapılan avdır. bu yazıda kıyıdan yemli levrek avı üzerine yapılacaktır.. Çünkü at-çek avcılığın teknikleri başka bir yazının konusu olacak kadar detaylı ve geniştir. başka bir yazar bu başlık altında levrek at-çek avı hakkında bilgi verebilir.
Levrek yemi : Yemli avda en önemli olan şey yem seçimidir. Levrek hemen hemen tüm yemlere atlayan bir balıktır. çok kurnaz olmasına rağmen oldukça meraklıdır buda onun en büyük zaaflarından birtanesidir. yem olarak tavuk gögsü, yengeç, sülünez , boru kurdu, ile avlayabilirsiniz. yeter ki doğru zamanda doğru yerde olun.
Levrek canlı yem;
Canlı yem olarak zargana, kaya balığı , sardalye, kefal balığı kullanabilirsiniz.
bu balıklar yakalandıktan hemen sonra sırtından geçirilecek tek kanca yardımıyla gezen kurşunlu takımla bırakma yapılır. bu esnada balıkların fazla zarar görmemesine dikkat edilmelidir. diğer yöntem ise balıklar kıbrıs sarması şeklinde oltaya bağlanır yada yüzük dilimler halinde kancaya gecirilir. yemin çabuk düşmemesi ve diğer kücük balıklar tarafından hem çalınmaması için yemin ip ile sarılması işinizi kolaylaştırır.
levrek oltası; Levrek avına en uygun takım bana göre önde tek iğneli gezen kurşunlu şeytan çarpması denilen takımdır.
devamını göster...
 0
 0
NK
#103 · 19.06.2020 - 18:30:52
Sazan Balığı Nasıl Avlanır? sazan avı
Sazan balığı avlanması ve yeme gelmesi bulunduğu ortamlara bağlı olan bir tatlı su balığıdır. Kendini güvende hissettiği taktirde oltadaki yeme giden bir türdür. Su yüzeylerinin belirli kısımlarını kapatan bitkilerin, ağaç köklerinin, su altına çökmüş ağaçların olduğu kapalı bölgelerde sazan kendini güvende hisseder. Sazan balığı oltadaki yemi alması durumunda, yemi güvenle yemek için sazlık, otların ve köklerin içine doğru yüzer. Oldukça güçlü olan sazan avcıyı zorlu bir mücadeleye sokar. Sazan tutulmaya başlanmadan önce avlanmanın yapılacağı bölge yemlenmelidir. Yemleme mısır ve tahıllarla veya aromalı hamurlarla yapılabilir. Oltaya takılacak yem bölgeye göre değişir. Ekonomik değeri yüksek olan sazan aşırı avlanmadan dolayı azalmaya başlamıştır.
devamını göster...
 0
 0
NK
#102 · 18.06.2020 - 18:07:48
en nefret ettiğim balık avlama çeşitlerinden bir tanesidir.
Genelde bohçaçı doblosu olan dayılar tarafından kullanılır.
Serçe parmağı boyunda balıkları kovalarına doldururken hiç utanmazlar bide bunlar.
devamını göster...
 0
 0
NK
#101 · 18.06.2020 - 18:04:48
Genelde balığın kıyıya geldigi dönemler ve ureme dönemlerinde katiller tarafından yapılan katliamdır. Dinamit patlatıldığı anda geniş alanı etkisi altına aldığından çogu balığın derinde olması nedeniyle çogunu alamaz. dinamit hedef balıklar dışında malesef ticareti degeri olmayan yavru balıklarada zarar verir ve öldürür. meranın dip yapısını bozar. bilgidigim kadarıyla dinamit sadece pullu balıklara zarar veriyor. örnegin lufer, levrek, vb uskumru gibi balıkları etkilemez.
devamını göster...
 0
 0
NK
#100 · 16.06.2020 - 14:45:22
Orfoz balıkların ortalama 45 KG ağırlığa kadar çıkıyor.
Bu balıklar yaklaşık 60 yıl yaşayıp her yıl ortalama 1 kilo alırlar.
Ayrıca bu balığın türünün hızla azalması türün tehdit altına girmesinden dolayı Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının yayınladığı teblige göre 1 eylül 2016'dan 31 Ağustos 2020'ye kadar her türlü avlanması sudan alıkoyulması yakalanmış ve tür koruma alıntına alınmıştır.
devamını göster...
 0
 0

#99 · 14.06.2020 - 18:02:03
zargana deniz yüzeyine çok yakın yaşayan bir balıktır. karanlık ortamda ışığa çok duyarlıdır.
zargana balığı bana göre yakalama tekniği olmayan yakalaması çok basit bir balıktır. oltaya ayakkabınızı takıp suya atsanız onu da yutmaya çalışacaktır. kısacası oltanızın ucuna artık ne takıyorsanız zargana oradaysa affetmeyecektir.
devamını göster...
 0
 0

#97 · 13.06.2020 - 21:56:19
bu akvaryum balıkları petshop ve benzeri dükkanlarda satılır ancak dişi olanını zor bulursunuz. bu balıkları satan dükkan sahipleri genelde müşteriye dişi diye erkek balıkları satıp dişileri kendilerine ayırırlar. böylece sermayesine sermaye katarlar. dikkatli olalım.
devamını göster...
 0
 0
Daha fazla yükle...
HOŞGELDİN ZİYARETÇİ...
Bilgi adası ne kadar büyük olursa, şaşma kıyısı da o kadar büyük olur. Saf bilgiden oluşturduğumuz kıyıda bizle olta atmak ister misin? Öyleyse hemen kayıt ol!